سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹ - July 7, 2020

آخرین اخبار

کدخبر : 16844
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۵:۰۸

طرح پیشنهادی سازمان ملل برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در عراق

هیئت سازمان ملل در عراق (یونامی) طرحی شامل سه بسته «فوری»، «کوتاه‌مدت» و «میان‌مدت» را برای مهار بحران اعتراضات گسترده در عراق، ارائه کرده است.

به گزارش روسیا الیوم، هیئت کمک‌رسانی سازمان ملل در عراق( یونامی) سه بسته پیشنهادی را برای مهار بحران اعتراضات فزاینده‌ای که از ابتدای اکتبر این کشور را درگیر کرده است، ارائه داد.

این سه بسته پیشنهادی شامل تدابیر و اصلاحات «فوری»، «کوتاه‌مدت» و میان‌مدت از جانب دولت برای مهار کردن اعتراضات است.

در طرح مذکور آمده است: «اقدامات فوری (کمتر از یک‌ هفته‌) شامل آزادی تمامی تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جویی، که از یکم اکتبر بازداشت شده‌اند، عدم پیگرد تظاهرکنندگان مسالمت‌جور، آغاز تحقیقات کامل در خصوص افراد ربوده شده، شناسایی هویت عامل این ربایش‌ها، تسریع در روند شناسایی و محاکمه مسئولانی که تظاهر کنندگان را هدف قرار داده‌اند، می‌شود.»

همچنین در یکی از بندهای این بسته فوری، سازمان ملل از کشورهای منطقه‌ و جهان خواسته شده است که به حاکمیت عراق احترام بگذارند و به دخالت‌ها در این کشور پایان دهند.

ولی طرح کوتاه‌مدت هیئت کمک‌رسانی سازمان ملل به عراق( در بازه زمانی یک تا دو هفته) پیشنهاد کرده که طرح اصلاح قانون انتخابات با حمایت فنی سازمان ملل برای رای‌گیری در اسرع وقت به پارلمان ارائه داده شود و علاوه بر آن اصلاح بخش امنیتی از طریق انحصار سلاح به دولت صورت بگیرد و نخبگان سیاسی منافع مالی خود در داخل و خارج کشور را اعلام و احزاب و کمیته‌های اقتصادی خود منحل کنند.

طرح میان‌مدت یونامی (نهایتا سه ماه زمان مد نظر گرفته شده است، شامل بازنگری در قانون اساسی با حمایت سازمان ملل متحد است و هرگونه اصلاح در این موضوع باید از طریق همه‌پرسی با موافقت تمامی مردم عراق صورت گیرد و همچنین در این طرح، تصویب قوانینی از جمله قانون «از کجا آورده‌ای؟»، بیمه تامین اجتماعی، حل مشکل مسکن، نفت و گاز را پیشنهاد داده است.

برچسب ها :
دیدگاه شما


هشت × = 48