جمعه ۹ خرداد ۹۹ - May 29, 2020

آخرین اخبار

کدخبر : 16756
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۵:۴۵

دعوت عبدالمهدی از شرکت‌های چینی برای نقش‌آفرینی در بازسازی این کشور

نخست وزیر عراق که به چین سفر کرده است از شرکت‌های این کشور خواست برای پیشرفت و بازسازی زیرساخت‌ها در عراق نقش آفرینی کنند.

«عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق امروز با دبیر حزب کمونیست چین برای بررسی روابط دوجانبه میان چین و عراق و تلاش جهت توسعه این مناسبات دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالمهدی در مقر اقامت خود با دبیر حزب کمونیست چین در استان خیفی دیدار کرد و در این دیدار مناسبات عراق و چین و تمایل مشترک جهت توسعه این روابط در تمامی زمینه‌ها و نیز حضور هیات عراقی در کنفرانس جهانی صنایع و به تبع آن دیدارهای شخصیت‌های عراقی با شماری از شرکت‌های این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

عبدالمهدی با تاکید بر تلاش بغداد برای برقراری روابط همکاری و شراکت با چین، نسبت به روابط کنونی میان دو کشور دوست و حجم تبادلات تجاری مشترک ابراز خرسندی کرد.

وی بر تمایل دولت عراق برای تحکیم فرصت‌های همکاری و برقراری بهترین روابط با چین و استقبال از شرکت‌های این کشور و دعوت از آنها برای حضور کارآمد در بازسازی عراق و توسعه اقتصاد این کشور تاکید کرد.

در همین حال، مسئولان استان خیفی نسبت به سطح روابط میان دو کشور ابراز خرسندی کرده و از آمادگی خود برای تامین تمامی نیازهای عراق خبر دادند.

نخست وزیر عراق با این دیدار، نخستین مرحله سفر خود به چین را به پایان رسانده و فردا برای ادامه دیدارها و رایزنی‌ها راهی شهر شانگهای چین خواهد شد.

«عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق که بنا به دعوت «لی که چیانگ»، همتای چینی خود به عنوان مهمان افتخاری در کنفرانس جهانی صنایع به همراه شمار زیادی از وزرا، استانداران و مشاوران به این کشور سفر کرده است، در این کنفرانس نیز حضور پیدا کرد.

عبدالمهدی طی سخنرانی خود در کنفرانس جهانی صنایع اعلام کرد: «امروز نیاز عراق به داشتن مناسبات کارآمد و گسترده با کشورهای آسیایی به ویژه چین در راستای بازگرداندن عراق به نقش حساس و تاثیرگذار خود و برخورداری مردم این کشور از زندگی آبرومندانه، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.»

وی با بیان اینکه قرار است با رئیس جمهور چین، رهبران عالی‌رتبه دولتی و حزبی این کشور دیدار کند، از شرکت‌های چینی و بین المللی خواست برای پیشرفت عراق و بازسازی زیرساخت‌های کشور نقش‌آفرینی کنند، وی همچنین تعهد داد از طریق کمیته‌ای مرکزی برای تامین شرایط و فرصت‌ها و تضمین رفع موانع اقدامات لازم صورت گیرد.

نخست وزیر عراق پیش از افتتاح کنفرانس مذکور، به همراه «وانگ یونگ»، مشاور دولت از نمایشگاهی در این کنفرانس بازدید کرد.

عادل عبدالمهدی دیشب در دیدار با هیات رسمی عراقی درباره اهمیت سفر به چین سخن گفت و آن را سفری محوری توصیف کرد و افزود: «مناسبات عراق با چین گسترده است و حجم تبادلات تجاری دو کشور به ۳۰ میلیارد دلار در سال رسیده است.»

وی اظهار داشت: «هدف ما بازسازی و توسعه زیرساخت‌ها از طریق پروژه‌های عمرانی، خدماتی و اقتصادی با بهره‌گیری از امکانات فراوان چین و تجربه موفقیت‌آمیز این کشور است.»

عبدالمهدی با تاکید بر اینکه عراق درد و رنج های فراوانی بابت جنگ‌ها و تروریسم متحمل شده است، اظهار داشت: «عراق بخشی از تاریخ شکوفای شرق بوده است و در طول تاریخ مناسبات ویژه‌ای با چین و هند داشته است و ما در سفر به هند و دیدار با مقامات این کشور درباره فعال‌سازی کمیته مشترک عراق و هند به توافق رسیدیم.»

وی با بیان اینکه عراق روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت به چین صادر می کند، به نقش شرکت‌های چینی در توسعه پروژه های زیرساختی و همه بخش حساس دیگر و قرارگیری عراق در پروژه جاده ابریشم و کریدور شرق به غرب اشاره کرد و افزود: «هیات رسمی عراق باید به روحیه تیمی با همتایان چینی خود دیدار و گفت و گو کرده و برای توسعه پروژه های عمرانی و خدماتی در همه استان ها فعالیت کنند.»

برچسب ها :
دیدگاه شما


هفت − 1 =