سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹ - July 7, 2020

آخرین اخبار

کدخبر : 16841
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۵:۰۶

تاکید سران عراق بر تلاش برای تحقق خواسته‌های مردمی

سران قوای سه‌گانه عراق و رئیس‌جمهور این کشور در نشستی در کاخ ریاست‌جمهوری بر حمایت از مطالبات مردمی و تلاش برای تحقق آن تأکید کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عراق از برگزاری نشست رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس پارلمان و رئیس دستگاه قضایی این کشور خبر دادند.

بر اساس این گزارش، برهم صالح، عادل عبدالمهدی، محمد الحلبوسی و فائق زیدان در این نشست تأکید کردند تظاهرات یک جنبش اصلاحی مشروع و قانونی است.

شبکه السومریه گزارش داد برهم صالح رئیس جمهوری امروز در کاخ  السلام بغداد در نشستی میزبان عادل عبدالمهدی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی بود.

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری، در این نشست شرکت کنندگان تحولات سیاسی و  امنیتی کشور را در سایه تظاهرات بزرگی که بغداد و استان‌های دیگر شاهد بوده است، بررسی کردند. در این نشست تاکید شد که این اعتراضات مسالمت آمیز مردمی یک جنبش اصلاحی مشروع و اجتناب ناپذیر و در راستای پاسخگویی به افکارعمومی ملی و نیازهای زندگی سیاسی و خدماتی است که عراقی‌های غیرتمند پس از دهه‌های دیکتاتوری و جنگ‌ها و خشونت و فساد، استحاق و شایستگی آن را دارند.

این بیانیه آورده است اعتراضات مردمی که جوانان عراق پیشتاز آن بودند، به زندگی آزاد و کریمانه با اراده ملی مسالمت آمیزی چشم دوخته اند که به چارچوب‌های قانونی و قانون اساسی احترام گذاشته و منافع کشور را قدر بدانند و آن را حفظ کنند، این اعتراضات عظیمی در مسیر دولت سازی مجدد و پاکسازی نهادهایشان و ارتقای آن که عراق شایستگی آن را دارد.

شرکت کنندگان در این نشست بر موضع ثابت خود مبنی بر مخالفت با هرگونه راه حل امنیتی برای تظاهرات مسالمت آمیز و بازخواست شدید هرگونه رویارویی که مبتنی بر خشونت بی رویه باشد، تاکید کرده و در این زمینه به دستورات و فرمان‌های فرمانده کل نیروهای مسلح(عادل عبدالمهدی) اشاره کردند که بر منع استفاده از گلوله جنگی و تمام اشکال خشونت آمیز تاکید کرده است.

بر اساس این بیانیه، شرکت کنندگان در این نشست با اهتمام شدید، موارد آدم ربایی را که علیه فعالان از سوی گروه های قانون شکن صورت می گیرد و نه جنایات تعدی به تظاهرات کنندگان بررسی  کردند که درباره این اقدامات تحقیقات انجام می شود تا عوامل آن شناسایی و مجازات شوند. در این نشست همچنین تاکید شد که حتی یک تظاهرات کننده در بازداشتگاه باقی نخواهد ماند.

این بیانیه آورده است شرکت کنندگان در این بیانیه تاکید کردند که هر کس ثابت شود جرایم  کیفری مرتکب شده از سوی هر طرفی که باشد، به دستگاه قضایی عادلانه تحویل داده خواهد شد و دستگاه عدالت با قاطعیت هر کس را که به تعدی یا آدم ربایی یا بازداشت خارج از چارچوب قانون و دستگاه قضایی دست بزند، تحت پیگرد قرار خواهد داد و بار دیگر بر اهمیت اینکه سلاح انحصارا در دستان دولت باشد، تاکید کرد که این مسئله حتما محقق خواهد شد.

در این نشست همچنین بر ضرورت پایبندی به ماهیت مسالمت آمیز و دموکراتیک تظاهرات به گونه ای که امنیت عمومی و اموال عمومی حفظ و مانع منحرف شدن تظاهرات از مسیر مسالمت آمیز شود، تاکید شد.

در این نشست تاکید شد آنچه اهمیت بیشتر دارد، احترام به قربانیان، شهدا و مجروحان تظاهرات مسالمت آمیز و نیروهای امنیتی است، خون هایی  که راه را روشن کرده و افق را به سمت آینده گشوده است.

شرکت کنندگان در این نشست عهد و پیمان بستند که حتی یک قطره خون پاک نمی تواند هدر رود و فعالیت دستگاه قضایی مخلص برای شناسایی هر کس که در ریختن این خون های پاک دست داشت، متوقف نخواهد شد، این مسئولیت مقامات دولتی و قضایی است، مسئولیت همه ما اعم از جامعه و حاکمان است، اینکه تلاش ها متوقف نشود تا قاتلان و مسببان قتل و خونریزی به دام افتند، مسئولیت همه ما تامین حقوق خانواده های شهدا و تامین درمان مجروحان با بهترین امکانات موجود است.

این نشست به جوانان عراقی تاکید می کند هیچ راهی وجود ندارد جز اینکه پیروز شوید و کشورتان و ملت شما به وسیله شما پیروز شود، ما با تکیه بر شما پیروزی می شویم،  ما تلاش های جدی را به کار خواهیم گرفت تا اعتراضات  شما زمینه مناسب و پویایی برای آغاز فعالیت اصلاحی ریشه ای باشد تا با موفقیت و نتایج عملی همراه شود که بتواند با فساد این بزرگترین آفت پس از تروریسم و خشونت مبارزه کند، همچنین لازم است تا مسیرهای روند سیاسی در بخش های مختلف اجرایی و قانونگذاری مورد ارزیابی قرار گیرد تا مقامات و نهادها بتوانند به ملت خدمت کرده و در راستای پیشرفت و رشد کشور گام بردارند.

در این بیانیه خطاب به جوانان آمده است با شما ای جوانان آزاد، مشکلات برطرف می شود، با اراده و گام های شجاعانه شما می توانیم به یک کشور آزاد و پیشرفته تبدیل شویم، کشوری که ملت به آن چشم دوخته و آرزویش را دارد و مسئولیت حاکمان منتخب، خدمت به ملت و کار شبانه روزی برای برآورده شدن خواسته هایش و به کارگیری تمام امکانات در این راستاست.

بر اساس این بیانیه، نشست سران عراق بر نکات زیر تاکید کرده است :

۱-قوه مجریه و قوه مقننه در عمل فعالیت قانونی را برای گشودن پرونده های تحقیقاتی ویژه فساد و پیگرد متهمان آغاز کرده اند تا عدالت محقق شده و حقوق غارت شده اعاده شود، گشایش این پرونده ها ادامه خواهد یافت و هیچ فردی در هر منصب و موقعیتی که باشد قادر به گریختن از چنگ عدالت نخواهد بود، در گشایش پرونده ها و تحقیقات و محاکمه ها، سیاسی کاری صورت نخواهد گرفت بلکه منافع کشور و حقوق ملت و اجرای قانون در هر چیزی فصل الخطاب است، همانطور که اقدامات قانونی از سوی قضات علیه کسانی که مسبب شهادت و زخمی شدن شماری از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی شده و یا به اموال عمومی تجاوز کردند، اتخاذ شده و برخی از آنها بازداشت شده و حکم بازداشت برخی دیگر از آنها صادر شده و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

۲-همچنین کار برای تدوین قانون جدید انتخابات آغاز شده به گونه ای که این قانون ضامنی برای تحقق عدالت در رقابت انتخاباتی و عامل کمکی برای رسیدن نامزدهای شایسته بر اساس دیدگاه و باورهای رای دهندگان باشد و از فرصت های انحصارطلبی حزبی که عامل رکود حیات سیاسی و منحصر میان احزاب محدود بوده جلوگیری کند و اینکه قانون جدید به  تقویت فرصت های جوانان برای رسیدن به پارلمان و سهیم شدن در سیاستگذاری برای کشورشان منجر شود، قانون جدید همچنین به ایجاد کمیساریای عالی مستقل انتخابات که حرفه ای و دارای شایستگی در تمام ارکان و کادرهایش باشد، منجر خواهد شد.

۳-تظاهرات به  فشار بر گروه ها و احزاب سیاسی و دولت و قوای مجریه و مقننه و قضائیه برای پذیرش اصلاح مسیرها و پذیرش تغییرات مثبت به ویژه در زمینه تعدیل و اصلاح کابینه بر اساس شایستگی و جلوگیری از آثار زیانبار سهمیه خواهی در اشکال مختلف آن و اصلاح مسیرهای فعالیت دولت برای قرار گرفتن در مسیر صحیح و طبیعی به عنوان یک دولت خدمتگزار و  حامی ملت و حامی منافع ملت نه منافع احزاب و اشخاص حاکم و گروه هایی که به قدرت چنگ زده اند، کمک کره است، شرکت کنندگان در این نشست بر این باورند که تظاهرات در شکل مسالمت آمیز و درخشان آن از مهمترین وسایل نظارتی و فشار برای تحقق این موارد و تحقق اصلاحات مطلوب و رسیدن به اهداف

۴-عملا مقدمات گفت وگوی ملی برای بازنگری در ساختمار حکومت و قانون اساسی را بر اساس چارچوب های قانون اساسی و قانونی آغاز کرده ایم.

این نشست بر تقدیر و احترام به عزم جوانانی که بیشتر آنها در اوج آرزوهایشان برای زندگی قرار دارند، تاکید کرده و به آنچه این جنبش محقق  کرد، افتخار می کند که چهره بزرگ این ملت غیرتمند را به نمایش گذشت، و در میان دستاوردهایی که پس از سال ۲۰۰۳ محقق شده، این جنبش مهمتر از همه است، جنبشی  که منجر به بازنگری فراگیر نه تنها در نهادها بلکه همچنین در سیاست ها  و برنامه ریزی برای سازندگی و توسعه و تغییر قوانین شده تا کشور به یکی از پیشرفته ترین کشورها تبدیل شود، این جنبش اراده تغییر را برای اصلاحات بزرگتر که می توان با این عزم و اراده محقق  کرد، به حرکت درآورده است.

تظاهرات مسالمت جوی آزاد موفق به  حفظ  مسالمت آمیز بودن تحرکات خود شدند، اراده ملی آنها بزرگتر از مقاصد طرف های خبیث و شومی است که برای مخدوش کردن ماهیت مسالمت آمیز جنبش اعتراضی ملی تلاش کردند، کسانی که می خواهند به این کشور عزیز، شر و بدی برسانند و به سمت پرتگاهی بکشانند که خداوند ما را از آن حفظ  کرد.

این نشست همچنین به تجلیل و تقدیر از نقش والایی  که مرجعیت عالی ایفا کرد، پرداخت مرجعیتی که از حق اعتراض دفاع کرده و توصیه به اصلاح و بر آن تاکید می کند و ضرورت در نظر گرفتن امنیت و ثبات عراق در این شرط منطقه ای بسیار حساس را گوشزد می کند.

در پایان این بیانیه آمده است : بیایید زندگی را با هم بسازیم، پیروزی های عراقی ها را از میادین جنگ علیه تروریسم و میادین اعتراض تا میادین کار و سازندگی تقویت کنیم. خداوند عراق را محافظت بفرماید.

برچسب ها :
دیدگاه شما


9 × هفت =