دوشنبه ۱ بهمن ۹۷ - January 21, 2019

آخرین اخبار

پر بیننده ها

کدخبر : 13242
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۶:۲۸

اعلام آمادگی کردهای عراق برای اعزام پیشمرگ به عفرین و جنگ با ترکیه

یکی از اعضای ارشد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد، نیروهای پیشمرگ عراق آماده‌اند تا به کردهای سوریه در "مقاومت مقدس‌شان" در برابر ترکیه و ارتش آزاد سوریه در شمال سوریه کمک کنند.

یکی از اعضای ارشد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد، نیروهای پیشمرگ عراق آماده‌اند تا به کردهای سوریه در “مقاومت مقدس‌شان” در برابر ترکیه و ارتش آزاد سوریه در شمال سوریه کمک کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، مالا بختیار، از اعضای ارشد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در جریان بازدید از دفتر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در شمال عراق که در حال حاضر کنترل منطقه نیمه خودمختار در شمال سوریه برعهده دارد،‌ گفت: اگر کردهای سوریه و ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا به ما اجازه دهند نیروهای پیشمرگ می‌توانند به منطقه عفرین واقع در شمال سوریه اعزام شوند.

وی افزود: اگر بتوانیم در حال حاضر به عفرین کمک خواهیم کرد. اگر آنها به ما اجازه دهند نیروهایی را در عفرین مستقر خواهیم کرد اما اگر بشود پیش از استقرار نیرو هیاتی را برای مذاکره به آنکارا اعزام می‌کنیم. ما در مذاکره بر سر جنگ عملکردی عالی داریم.

اقلیم کردستان عراق در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۵۰ نیروی پیشمرگ را به سوریه اعزام کرد. این کردهای عراقی به بازپس‌گیری کانتون کوبانی از چنگال تروریست‌های داعش کمک کردند. در آن زمان ترکیه به این کردهای عراقی اجازه داد تا برای رسیدن به حلب در شمال سوریه از خاک ترکیه عبور کند اما این بار به نظر می‌رسد که اعزام کردهای عراقی به عفرین غیرممکن باشد.

به دنبال اطلاعیه آمریکا مبنی بر اینکه ائتلاف ضد داعش یک نیروی امنیت مرزی “برای جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد داعش” در سوریه تشکیل خواهد داد، ترکیه روز شنبه عملیات شاخه زیتون را علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در سوریه آغاز کرد. آنکارا کردهای سوریه را شاخه حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک می‌داند و حضور آنها در مرزهایش را یک تهدید امنیت ملی تلقی می‌کند. ترکیه به منظور از بین بردن این تهدید با کمک شورشیان ارتش آزاد سوریه قصد دارد یک منطقه امن به عمق ۳۰ کیلومتر در داخل مرزهای سوریه در منطقه عفرین ایجاد کند.

بختیار ضمن محکوم کردن عملیات نظامی آنکارا از ارتش آزاد سوریه به خاطر مشارکتش در این کمپین ترکیه انتقاد کرد.

این سیاستمدار کرد تاکید کرد: ما از ملت‌مان در مقاومت مقدس‌شان در برابر مهاجمان حمایت می‌کنیم و خواستار یک راه حل سیاسی و نه نظامی برای این درگیری هستیم.

در همین حال ترکیه درخواست واشنگتن برای محدود کردن زمان و وسعت عملیات نظامی در عفرین را رد کرده و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به حضور نظامی چندین دهه‌ای آمریکا در دیگر کشورها اشاره کرد.

وی گفت: عملیات عفرین زمانی پایان می‌یابد که همانند عملیات سپر فرات به اهداف خود برسد.

برچسب ها :
دیدگاه شما


4 × هفت =